Boncuk Dokuma Tezgahında Bileklik Yapımı

Boncuk Dokuma Tezgahında Bileklik Yapımı

Boncuk Dokuma Tezgahında Bileklik Yapımı

04/04/2020

Boncuk dokuyup bileklik yapabilmek için öncelikle bir dokuma tezgahına ihtiyacımız vardır. Bu boncuk dokuma tezgahını internette araştırarak satın alınabilir veya kendi imkanlarımızla yapabiliriz. Boncuk dokuma işlemimizi gerçekleştirmek için öncelikle naylon boncuk ipi, bileklik ucu aparatı, boncuklar ve dokuyabilmemiz için boncuk iğnesi gereklidir.

Boncuk dokuma malzemeleri ve tezgahı her zaman evimizde var olan malzemeler değildir. Bu yüzden bahsedildiği gibi araştırma yapılarak bunları nasıl ve nerede edinebileceğimizi öğrenebiliriz. Tek bir seçeneğe bağlı kalmadan daha güzel işler çıkarmak için çeşitleri inceleyebilirsiniz. Boncuk dokuma tezgahında bileklik yapımı için ihtiyacımız olan tezgah ve diğer malzemeleri edindikten sonra önemli olan işlemimizi nasıl gerçekleştireceğimizdir. Bunun içinde bilen birinden yardım almak veya internette var olan öğretici videolardan bilgi alınmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise tezgaha ipleri doladıktan sonra boncukları nasıl yerleştireceğimizdir. Sonrasında ise boncuk dokuma tezgahımızda işimize başlayıp işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Bilekliğimizi bir çok boncuk çeşidiyle yapabiliriz. Bu konuda bileklik modellerini incelemekte fayda vardır. Hem çevremizden hem de internetten model araştırarak bileklik modelleri konusunda çok geniş bir kaynak ile karşılaşabiliriz. Buradan kendimize uygun olan modelleri tespit edip bileklik yapmak için çalışmalara başlayabiliriz.

Bileklik yapımı aşamasına gelince tezgahımızın iplerini takıyoruz ve örnek aldığımız şablona göre iplerimizi gererek işlemimize başlıyoruz. Boncuk sayımızdan bir fazlasını çözgü ipimizi geriyoruz. Sonrasında ise dokuma tezgahında çözgülerin sağlayan mandalı sıkıyoruz. Sıradaki işlem ise seçtiğiniz şablona göre boncukları takıyoruz. Sonrasında ise çözgülerin alt tarafından karşı tarafa geçirme işlemi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra geçirdiğimiz boncuklara baskı uygulayarak üst kısımdan boncukların içinden geçiyoruz ve başladığımız yere dönmüş oluyoruz. Bu gerçekleştirdiğimiz işlemleri boncuk dokuma tezgahımızda tekrar yaparak işimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Boncuk dokuma tezgahında bileklik yapımı çalışmalarımız sayesinde daha kolay bir şekilde bileklik yapabileceğimiz gibi daha hızlı bir şekilde bileklik yapmanın fırsatını yakalayabiliriz. Genel olarak bileklik yapıp satan kişiler bu tezgahlara daha çok ihtiyaç duyarlar. Aldıkları siparişleri zamanında teslim edebilmek için bu tezgahlar oldukça önemli bir yere sahip olduğu için bileklik sanatı ile ilgilenenler için sıklıkla tercih edilir.

Yorum ekle