MAKROME

MAKROME

MAKROME

04/04/2020

Geçmiş dönemlerden günümüze gelmiş olan makrome, ilk zamanlarda havlu ve şal kenarlarını süslemek için Araplar tarafından kullanırken sonrasında Avrupa’ya yayılmasıyla beraber çeşitli kullanım şekilleri ortaya çıkmıştır. Makrome, düğümleme işlemleri ile üretilen bir tekstil ürünüdür. Şimdilerde ise ev dekorasyonu olarak kullanılır ve insanların kendi ürünlerini yaparak popülerliğini arttırmıştır. Makrome, evlerimize fazlasıyla farklı hava katmasıyla farklılaştırmayı başarmıştır. Farklı tekniklerle oluşturulan makromeler insanlar için vazgeçilmez olmuştur. Makrome ev dekorasyonu dışında gemiciler tarafından bazı aletlere kılıf yapmak içinde kullanılmıştır. Makrome yapılmasında herhangi bir araç kullanmaması bizim için bir avantajdır. Fakat makrome yaparken düğümlerin iyi olması ve iplerin gergin olması için makrome tahtası kullanılmalıdır. Bu makrome tahtasını bulmak elbette kolay değildir

Makrome tahtası

Makrome yapımında ipleri iyi bir şekilde germek için sandalye arkalığı, kapı kolu ve pencere kolu kullanılabilir. Fakat makrome yapımında bu iş için oluşturulan makrome tahtasını kullanmak daha kolay ve başarılı olmamızı sağlar. Eğimli veya kareli iki çeşit makrome tahtası bulunur. Makrome tahtalarının karelere bölünmüş olanı çalışmalarımızda iyi ve düzgün olmasında etkilidir ve kolaydır. Eğilimli makrome masaları ise kullanımı en kullanışı olandır.

Makrome de kullanılan gereçler ve yardımcı gereçler

Makrome yapımında kullanılan gereçler sınırsızdır. Bundan dolayı bu bizim için olumlu bir durumdur. Makrome gereçleri iplik, doğal lifler, sentetik ve suni lifler ve madensel iplerdir. Bu gereçleri bulmak elbette kolay ve böylelikle makrome yapımını bizim için kolaylaştırır. Bu sayede yapılmamış ve denenmemiş örnekleri de başarılı bir şekilde yapabilir. Makrome de kullanılan yardımcı gereçler ise boncuklar ve halkalardır. Tabi kişinin yetenek ve bilgisine göre bu yardımcı gereçlerin sayısı artabilir ve değişebilir.

Makrome yapımının birçok faydası vardır. İnsanların boş zamanlarını değerlendirmesi, düğüm teknikleri sayesinde hem yetenek hem de yaratıcı güce sahip olmak, evimizde bulunan malzemeleri nasıl değerlendirebileceğimizi sağlar, boş zamanların iyi bir şekilde geçirilmesini sağlar ve makromeyi yapan kişide olduğu gibi onu görüp etkilenen kişide sanata olan merakı ve ilgiyi sağlar. Görüldüğü gibi kişide veya kişilerde faydası olduğu gözlenmektedir. 

Yorum ekle