Makrome ipleri

Makrome ipleri

Makrome ipleri

04/04/2020

Makrome çalışmalarında önemli seçimlerden biri de makrome ipleri seçimi yapmaktır. Üç tip makrome ipi olarak karşımıza çıkan bu ipler üç bükümlü ipliklerden oluşur. Makrome çalışırken lifler ve düğüm gerçekleştirebileceğimiz ipler kullanabiliriz. Fakat günümüzde liflerin ipliklere sağladığı kalite sayesinde sentetik, suni ve doğal iplikler güzel bir görünüm kazanmak için kullanılmaktadır. Makrome yapımında her çeşit ip kullanılabilir ama burada önemli olan daha dayanıklı olmasıdır. Bunun içinde bükümlü ipler daha çok tercih edilebilir. Makrome örmeye başlangıç seviyesinde olanlar için ip tercihi çok önemlidir. Aksi durumda ise bozulma ve makrome yapımında zorlanma gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Makrome ipleri arasında kullanılan iplerden biride doğal liflerden elde edilen pamuk iplikleridir. Bir diğer kullanılan iplikler ise yünlerdir. Makrome kullanımında kullanılacak ipin bükümlü olması gerektiği için çok bükümlü örgü yünleri ve halı yünlerini kullanılabilir. Bunun yanı sıra makromede ipek iplikte kullanılabilir. Yün yumuşak ve esnek olduğu için düğümleme işlemi özen ister. Yün dışında bulunan doğal iplikler sert olduğu için düğümü sağlam tutar ve açılma durum kolay kolay olmaz. Fakat tercih edilenler genellikle doğal ipliklerdir çünkü organik kaliteye sahiptir.

Makromede kullanılan bir diğer iplik ise sentetik ve suni liflerdir. Sentetik iplerden orlon, polipropilen, polietien ve naylon iplerdir. Sentetik ve suni ipliklerin olumsuz biryanı ise kolay açılma gösterirler. Bu tip iplerin parlak olması da istenilen modelin ortaya çıkması için önemli olan özelliklerden biridir. Bu makrome iplerinin kullanımı zordur ancak oldukça kaliteli örgüler örülebilir. Bir diğer ip seçeneğimiz ise madensel iplerdir. Makromede kullanılan madensel ipler günümüzde kullanımı fazladır. Gümüş ve altın tellerle karışmış kordon ve iplerdir. Makrome kullanırken önemli olan bir şey ise kişinin yeteneğidir. Çünkü düğüm işlemleri gerçekleştirirken düğümlerin sıkı bir halde akılda bulunması gerekir.

Kullandığımız makrome ipleri sayesinde güzel süslemeler yapabilir ve kendimize bir hobi edinebiliriz. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen güzel bir sanattır. Pamuk iplikler sayesinde kilim, paspas, gazetelik ve salıncak gibi bir çok ürün ortaya çıkarabiliriz. Böylelikle hem kendimizi geliştirebilir hem de yeni ürünler ortaya çıkarabiliriz.

Yorum ekle