Hapishane İşi Bileklik Yapımı

Hapishane İşi Bileklik Yapımı

Hapishane İşi Bileklik Yapımı

04/04/2020

Hapishane işi bileklik belki çoğumuzun duymadığı ve yabancı olduğu bir terimdir. Ancak bileklik yapımı sanatın kullanılan bir yöntemdir. Hapishane işi denmesinin nedeni ise aslında bu sanatın daha çok hapishanelerdeki mahkumların yapmış olmasından kaynaklanıyor. Hapishanede bulunan mahkumların streslerinin azalması, belki ek bir gelir elde etmeleri gibi nedenlerden kaynaklı olarak kullanılan bir sanattır. Diğer bir taraftan devlet bu sanatın hapishanelerde yaygınlaştırılmasını da ayrıca desteklemektedir.

Oldukça eski bir bileklik yapım sanatı olan hapishane işi bileklik yapımı çok fazla ilgi ile karşılaşmasa da genel olarak sipariş üzerine tutuklular tarafından yapılmaktadır. Bu boncuk işleri bileklik yapımında kullanıldığı gibi bazı eşyaların kaplanmasında da kullanılmaktadır. En çokta çakmakların kaplanmasında kullanılmaktadır. Bu tip kaplamalara hemen hemen hepimiz aşinayızdır.

Günümüzde ise bu sanat daha çok insanın kullanabilmesi için farklı aksesuarlarda kullanılmaktadır. Özellikle bu alanda bileklikler oldukça çok ilgi duymaktadır. Bun edenle hapishane işi bileklik yapımı daha çok yaygınlaşmaktadır.

Hapishane İşi Bileklik Nasıl Yapılır?

Hapishane bilekliği yapmaya başlamadan önce bizim için şablon gereklidir. Farklı şablonlar bulabilmek internet sayesinde oldukça yaygın olmaktadır. Sonrasında kullanacağımız ipin sağlam olması gerek. Boncuk diziliminde kullanmak için 50 ve 60 numara dantel ipler bu işe oldukça uygundur ve tığ numarasını ise seçtiğimiz ipe göre seçebiliriz. Hapishane işi bileklik yapımı boncukları seçtiğiniz şablona göre sırasıyla diziyoruz. İlk işlem bittikten sonra tekrar başladığımız noktaya dönüp aynı işlemi yapacağız. Bu tekrar etme işlemleri hapishane işi takı yapma şablonunuza göre görülür.

Hapishane işi bileklik yapımı doğal olarak yeni başlandığı zaman zor olabilir fakat alıştıktan sonra gayet kolay yapılış ve tasarım olarak şık bir görünümüz sağlayabilir. Hapishane işi bileklik modeli örerken kullanacağımız teknik ise çift örgü tekniğidir. Fakat bilekliğimizin boncuklarını dizerken dikkat etmekte fayda var çünkü herhangi bir yanlışlıkta yaptığımız hapishane işi bileklikte bozulma olur ve bu da en başa dönmemize itebilir. Bir başka yapacağımız işlem ise on iki zincirle halka yapmakla başlayıp sonrasında üst sırada on iki boncuk sık iğne yapılmalıdır. 

Yorum ekle